poniedziałek, 10 września 2018

Narodziny - doświadczenie pełne emocji i odczuć tak różnych jak paleta barw

Narodziny są przełomowym dla kobiet momentem i mają nieustanny wpływ na to jak żyjemy. Postęp cywilizacji oddalił nas od natury. Okazuje się, że obecny styl i warunki życia spowodowały, iż odzyskanie utraconej zdolności do urodzenia dziecka w harmonii z naturą wymaga dzisiaj starannego przygotowania. (...) Jakkolwiek człowiek współczesny ma szansę odzyskania kontaktu z naturą jako istota ukształtowana przez cywilizację, która odsłoniła przed nim rozległe horyzonty rozwojowe (...). - Iwona Marczak z Malinowej Szkoły Rodzenia w przedmowie do swojej książki W Kórniku czy w malinach. Narodziny na przełomie wieków.
Znajdując dziś te słowa kolejny raz, jak zwykle dają do myślenia. I dają nadzieję. Naprawdę natura jest mądra, a proces porodu ma sens.Naprawdę warto się przygotować do rodzenia, tak by ten sens zrozumieć. Naprawdę nasz rozwój cywilizacyjny możemy wykorzystać na plus i dzięki niemu właśnie (i także!) skorzystać z możliwości jakie pierwotnie dają nam nasze ciała.
Ciało kobiety ma w sobie umiejętność rodzenia jak i czerpania radości z tego nieprzewidywalnego, dynamicznego, trudnego procesu jakim jest dawanie życia i bycie matką. To doświadczenia pełne emocji i odczuć tak różnych jak paleta barw. Są te soczyste, miłe, zachwycające, piękne, ulubione. Są i ciemne, niełatwe w odbiorze. Wszystkie jednak potrzebne. Wszystkie razem tworzące realne doświadczenie, które może być budujące, rozwijające, pozytywne z miejscem na miłość do siebie, dziecka i bliskich. Może tak być, a to zależy w dużej mierze od przygotowania, wyborów i świadomości samej siebie rodzącej. Świadomość siebie to nie tylko wiedza o własnych oczekiwaniach. To także przyjęcie swoich ograniczeń, lęków, strachów, pogodzenie się z sobą i polubienie siebie samej na płaszczyźnie charakteru, usposobienia, umiejętności i ciała. To ogromna praca. Któż jednak jest w stanie ją wykonać (jeśli chce i jest gotowa), jeśli nie kobieta, która robi tak wielką rzecz jak dawanie życia?

wtorek, 14 sierpnia 2018

Da się oswoić ból porodowy?

Rodzenie to nie jest drobnostka.
To wielkie zadanie i przywilej kobiety do dawania życia pełnie miłości i radości, a jednocześnie trudu i wysiłku.
To jest tak wielka sprawa, że często przeraża kobiety w ciąży i ich bliskich. 

Jeśli potrzebujesz i chcesz spróbować oswoić i praktycznie przygotować się na trudy rodzenia, zapraszam na warsztat dla kobiet i par "Oswoić ból porodowy" w środę 22.08 w CMOK Poznań 
Ilustracja: Catie z "Spirit&Sol"

poniedziałek, 26 marca 2018

Moja doula. Moje wsparcie.

Moja doula. Moje wsparcie
czyli
projekt, w którym kobiety mówią o sensie wsparcia douli, realizowany przez Stowarzyszenie DOULA w Polsce , którego jestem członkinią.

Zapraszam do obejrzenia filmiku na You Tube , a już wkrótce do przeczytania 21 opowieści kobiet, o tym co dało im wsparcie ich doul.

środa, 10 stycznia 2018

Naprawdę mogę urodzić dobrze?

Tak, możesz to zrobić!

Możesz urodzić swoje dziecko z radością, miłością i szacunkiem.
I tylko Ty możesz to zrobić.

Nie zrobi za Ciebie tego ojciec Twojego dziecka, bliscy, doula, położna, lekarz czy ktokolwiek inny.
Oni mogą Ci pomóc, wesprzeć w tej drodze jaka by się nie okazała. Ale to Twoje ciało daje życie. To Ty masz do tego siłę.

Do zadbania o siebie w okresie okołoporodowym – o szacunek, wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i akceptację – też masz prawo. Tak naprawdę Ty masz najwięcej zasobów, praw i sprawczości by o to zadbać. Jeśli myślisz, że skoro szpital wygląda tak czy siak, że ktoś jest niemiły, że coś robi się rutynowo, że bliscy opowiadają krwawe historie, że ludzie nie umieją słuchać tylko radzą, itd. i dlatego jest źle, i pewnie Twój poród też będzie głównie złym doświadczeniem, to… myślę, że jesteś w błędzie.

Dopóki o szacunek i ludzkie traktowanie będą dbać i walczyć NGO-sy i grupki położnych, lekarzy czy doul, sytuacja okołoporodowa raczej się o wiele nie zmieni. Dopiero jeśli w końcu Ty i inne kobiety jako priorytet postawicie sobie zadbanie o jakość narodzin swoich dzieci i swoich porodów (bo to wartość niesiona przez kobietę do końca życia!), sytuacja ma realne szanse zmieniać się dynamicznie na lepsze.

Dlatego zachęcam Ciebie do zastanowienia się czy jesteś gotowa:
- świadomie przygotować się do porodu i podjąć decyzje zgodne z Tobą samą,
- wyrazić wprost (nie tylko w Internecie) swoje oczekiwania wobec porodu i opieki okołoporodowej,
- powiedzieć „nie” kiedy czujesz, że ktoś lub coś Cię krzywdzi,
- poprosić o informację jeśli czegoś nie rozumiesz,
- napisać skargę, jeśli byłaś traktowana niezgodnie ze Standardami okołoporodowymi.

Wiem, że jesteś w stanie to zrobić.
Skąd?
Ponieważ, wiem i na własne oczy widziałam wielokrotnie, że kobieta, stająca się matką ma w sobie ogromną siłę. Potrzebuje się tylko przestać jej bać. Wtedy może z niej korzystać.
Może zadbać o siebie i swoje dziecko w porodzie.
Może mieć dobry poród.
Może urodzić z radością i wspominać z radością swój piękny poród*.


*Poród nieidealny, nieprzewidywalny, trudny i zachwycający w swoim procesie i naturze.