czwartek, 4 stycznia 2024

Czy poród jest w głowie?

 

„Poród jest w głowie” – słyszałaś to hasło? Ja słyszałam wiele razy. Ba! Sama je wypowiadałam i to nie jeden, a wiele razy.

I w dużej mierze jestem przekonana, że tak właśnie jest. Że to prawda.

Cofnij. Błąd. Nie jestem przekonana. Wiem, że tak jest.

Poród jest w głowie, ponieważ jest zależny od hormonów wydzielanych przez mózg i procesów związanych z pracą różnych struktur mózgu. Będą to też emocje, uczucia, samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa, nastawienie, zdobywanie wiedzy, decyzje i wiele innych.

Ale, ale… czy to wszystko? Głowa – mózg działa i poród przebiegnie prawidłowo, dobrze dla Ciebie i dziecka, satysfakcjonująco?

Otóż nie.

Nie jesteś tylko głową.

Masz ciało.

To ciało podlega wielu procesom – i tym związanych z pracą Twojego mózgu, sterowanych przez niego. Będą to procesy zależne w dużej mierze od Twojej woli (np. co ugotujesz na obiad, co zrobisz w wolnym czasie, czego nowego się nauczysz) i niezależne od Twojej woli (np. trawienie, bicie serca). Będą i takie procesy, na które po części masz wpływ, a po części nie (np. oddech)

Nie jesteś sama w porodzie. Rodzi się Twoje dziecko.

Dziecko jest aktywnym uczestnikiem i ciąży i porodu. Jest osobnym człowiekiem, który jest zależny i współistnieje z matką. Nie jest jednak nią i nie podporządkowuje się jej. Matka i dziecko to diada czyli para, czyli dwie osoby tworzące cos razem. W diadzie nikt nie rządzi. W diadzie obie osoby na siebie działają, tworzą, współpracują i współistnieją. Raz potrzeby jednej strony są istotniejsze, raz drugiej. Raz prowadzi bardziej jedna, raz druga. Bycie w diadzie jest jak taniec bez roli ustalonej na stałe.

Wracając do porodu – dziecko ma wpływ na przebieg porodu. Nie tylko Ty (Twoja głowa i ciało). Znaczenie i wpływ mają między innymi pozycja dziecka, ruchliwość, jego samopoczucie, aktywność, zdrowie. To co w porodzie robi i jak czuje się dziecko, wpływa istotnie na akcję porodową.

Jesteś częścią rodziny, grupy, społeczności, kultury.

Żyjesz jako jednostka i jednocześnie jako część. Jesteś z ludźmi i wśród nich. Oni wpływają na Ciebie. Ty na nich. Człowiek jako istota społeczna potrzebuje innych ludzi. Także ich wsparcia i pomocy. To jak będzie przebiegać poród jest zależne także od tego kto będzie w tym czasie z Tobą – co będą Ci te osoby dawać. Część z tych osób możesz wybrać, części w wielu sytuacjach nie. Po prostu je spotkasz w czasie rodzenia. Wiele może zależeć od ich działań.

Wiele może zależeć także od Twojego myślenia i przekonań o porodzie. To jest po części związane z głową, przekazem rodzinnym i kulturowym a po części z Twoim wcześniejszymi doświadczeniami, które zapisały się i w głowie, i w ciele.

Jesteś częścią natury.

Natury pięknej, skomplikowanej, niepoznanej przez człowieka do końca, zachwycającej, żywotnej, pełnej siły, woli życia i przetrwania i… takiej, której częścią jest niedoskonałość. Niedoskonałość to czasami błąd na poziomie komórkowym, czasami niedopasowanie, czasami zachwianie jakichś procesów, mutacje, niespodziewana zmiana, sprzeczne potrzeby jednocześnie. Czasami z nieokreślonej, nieznanej przyczyny coś dzieje się nieoptymalnie, coś nie wychodzi, dochodzi do błędu.

Te niezwykłe siły natury pchające ją ku zmianom są tymi, które nas rozwijają i ubogacają. Czasami jednak jakaś zmiana jest nie ok. I to też może mieć wpływ na poród. Niezwykle rzadko zdarza się w naszym życiu coś na co ani głowa, ani ciało, ani ludzie wokół, ani kultura, poziom wiedzy nie będą miały wpływu.

Żyjesz w świecie.

W czasie, w miejscu, w jakichś warunkach. Te elementy naszej rzeczywistości – tego gdzie, jak jesteśmy mogą wpływać na to jak będziesz rodziła. Inaczej w upale, inaczej w chłodzie. Inaczej w dzień, inaczej w nocy. Ani lepiej, ani gorzej – po prostu inaczej.

I to są części życia. Nie wszystkie, ale te z ważnych.

Poród nie jest, więc tylko w głowie kobiety.

Poród jest

w głowie i ciele matki

w głowie i ciele dziecka

w społeczeństwie i kulturze

w doświadczenia ciała i głowy

w naturze, czasie, miejscu, warunkach

Poród jest sumą wielu aspektów i elementów naszego życia.

 

Zastanawiasz się dlaczego Ci o tym piszę?

Może podejrzewasz, że chce Cię przestraszyć? Zapewniam Cię – nie chcę.

Chcę za to pokazać Ci perspektywę.

Chcę byś siebie w porodzie zobaczyła jako część tego procesu.

Chcę, żebyś wiedziała, że na część tego procesu masz wpływ świadomy, na część nieświadomy, a na jeszcze inną część go nie masz.

Przebieg porodu nie zależy tylko od Ciebie.

Być może ta myśl Cię przytłacza. Może wcale Ci się teraz nie podoba.

Ta myśl może Cię też uwolnić.

Może dać Ci przestrzeń, wolność, otwartość na doświadczenie porodu takim jakim będzie.

Uwolnić od poczucia kontroli, nieustannej sprawczości, a także winy.

Pozwolić doświadczać i przyjmować proces rodzenia.

Proces dawania życia i jego rozwoju. Proces, który prowadzi nas do przodu.

Dla mnie – proces niezwykły, zachwycający i nieopisywalny wręcz słowami w swojej złożoności i jednocześnie pierwotności i prostocie.

 

#doulapisze #doulaMarianna #doulaPoznań #doulawpolsce #poznańskadoula #poród #narodzinymatki #narodzinydziecka #przebiegporodu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz